wtorek, 27 października 2009

Laserowe korekta wzroku

Okulary bywają niewygodne, a nawet utrudniają życie. A do szkieł kontaktowych nie każdy chętnie podchodzi lub nie potrafi się do nich przyzwyczaić. Rozwiązaniem może być tylko laserowa korekta wzroku.

Możliwość operacyjnego leczenia wad wzroku zawdzięczamy budowie naszego oka. A najbardziej za moc optyczną odpowiada rogówka - przeźroczysta, zewnętrzna soczewka oka, pod którą widać tęczówkę i źrenicę. Łatwo się do niej dostać i zmienić skalpelem lub laserem jej kształt. Dzięki temu powróci nam ostrość widzenia. A wtedy możemy się pozbyć okularów.

Rodzaje chirurgicznych operacji:

PRK – metodą tą można korygować wady wzroku od -7 do + 7 dioptrii oraz astygmatyzm do 2 dioptrii.
Pacjent przed zabiegiem dostaje środki przeciwbólowe i uspokajające. A do oka aplikowane są krople znieczulające. Chirurg usuwa zewnętrzną warstwę rogówki, a następnie modeluje jej zewnętrzne warstwy. Cały zabieg trwa 10 minut. Po operacji lekarz nakłada na gałkę oczną opatrunek w postaci soczewki kontaktowej, którą nosi się do momentu, aż odnowi się nabłonek rogówki. A także stosuje się krople antybakteryjne, aby zapobiec infekcji oka.

Pacjent po zabiegu może odczuwać przez kilka godzin ból, a przez kilka następnych dni mieć światłowstręt i kłopoty z ostrością widzenia. Dlatego operacja wykonywana jest na jedno oko.

Lasek – metoda ta jest stosowana do korekcji krótkowzroczności do -12 dioptrii, dalekowzroczności do + 6 dioptrii oraz astygmatyzmu do 6 dioptrii. Po znieczuleniu i unieruchomieniu oka na rogówkę zakłada się niewielki pierścień. Za pomocą substancji nabłonkowej jest oddzielany, a potem odchylany przez chirurga. Następnie laserem kształtuje się rogówkę. Klapka nabłonka wraca na swoje miejsce. Zabieg ten trwa ok. 20 minut.
Po operacji pacjentowi zakłada się specjalną soczewkę kontaktową, którą nosi do momentu zagojenia się rogówki. A także stosuje się krople antybakteryjne, aby zapobiec infekcji oczu.

Zabiegi laserowe korygują zarówno krótkowzroczność oraz dalekowzroczność. A także astygmatyzm. Operacje nie wykonuje się u osób noszących soczewki o mocy mniejszej niż 2 dioptrie. Z chirurgicznej korekcji wzroku nie mogą skorzystać osoby chore na jaskrę, bakteryjne i wirusowe zapalenia oczu, cukrzycę, zespół suchego oka, silne alergie, u kobiet w ciąży, u osób zwyrodnieniami siatkówki z predyspozycjami do jej odwarstwienia oraz zaćmę.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz